Bývanie v štýle wabi sabi

Pojem wabi sabi znie tak trochu ako zaklínadlo, ale opak je pravdou. Nájdeš v ňom seba, svoju minulosť, pritom aj aktuálnu súčasnosť, a to všetko s malým nádychom budúcnosti. Wabi sabi sa ti bude páčiť, mieša totiž nekombinovateľné tak, ako život sám ti každodenne mieša okamihy toho, čo bolo, s tým, čo je a nádychom toho, čo bude.

Wabi sabi je aktuálne jedným z nových štýlov bývania, ktorého pôvod je ale prastarý a nájdeš ho v japonskej estetike. Čo je pri príslovečnom perfekcionizme Japoncov dosť prekvapujúce. Ale je to tak. Ide de facto o štýl, ktorý prijíma krásu vecí v ich pominuteľnosti a nedokonalosti a zakomponováva ich tak do súčasného života a bývania. Akceptácia súčasnosti, nedokonalosti vecí a ocenenie ich jednoduchosti je základom wabi sabi.
KRÁSNE DRSNÁ POMÍJAVOSŤ
Pre wabi sabi sú charakteristické akási miera asymetrie, nádych drsnosti, bežná je nedokonalosť, nestálosť a neúplnosť. Ale k tomu tu objavíš aj skromnosť s jednoduchosťou, ale aj dávku intimity a neokázalosti so zemitosťou.
Wabi sabi ako princíp estetiky bol viditeľný v Japonsku veľmi dávno – už v 15. a 16. storočí s tým, že bol ovplyvnený veľmi zenovým budhizmom, ktorý ho spojil s čajovým obradom, keramikou, japonskými záhradami, básňami, ikebanami a bonsajemi.
K nám (do pre Japoncov „západného“ chaosu) sa wabi sabi dostal vďaka americkému spisovateľovi Leonardovi Korenovi a jeho knihe Wasbi-sabi pre umelcov, dizajnérov, básnikov a filozofov. Následne sa ako štýl wabi sabi prejavil všade po svete v interiérovej architektúre a samozrejme tým pádom aj v bývaní.

KRÁSA NIE JE DOKONALÁ
Wabi sabi ti hovorí, že krása je nedokonalá, nestála a neúplná. Pre tento štýl sú funkčné (aj nefunkčné a len okrasné) predmety neúplné, málo trvalé a ako každý veľmi používaný kúsok tiež nedokonalé. Rovnako ako omietka domu, podliehajúca klimatickým zmenám, alebo drevo, ktoré sa časom a kvôli poveternostným podmienkam mení.
A podobne to je vo wabi sabi aj so všetkými materiálmi, ktoré zídu starobou – drevo, papier, keramika, sklo, textil a tkanina, všetky bezo zvyšku vykazujú na sebe väčšie či menšie zmeny účinku času. Čas jednoducho formuje všetko a každý kúsok tak získava na patine, jedinečnosti a akejsi zaujímavej nedokonalej kráse.

WABI SABI ŠTÝL U TEBA DOMA
Wabi sabi štýl bude mať tvoj príbytok, keď
odbúraš všetko zbytočné, vrátane nadbytočných kúskov
zlikviduješ všetok neporiadok a izoluješ priestor od hluku
z mála dokážeš urobiť moc a využiť to, čo je, hoci nedokonalé a staršie
zakomponuješ do príbytku použité, recyklované a rôzne získané veci (napríklad z blšieho trhu, z pôdy, či inak zachránené)
si umiestniš niektoré predmety, ktoré si sama vyrobila ty aj rodina, napríklad aj poškodené a opotrebované
necháš svojim kúskom v bývaní ich patinu a „zub“ času viditeľný (staré vankúšiky, misy, svietniky, krabičky, dózy, koberčeky, lampy, police, truhly atp.)
nebudeš sa snažiť, aby tvoj domov bol perfektný, ale jednoducho svoj a nedokonalý

Detached house

vyzdvihneš nedokonalosti priestoru (z krivej steny urobíš „obraz“ nasvietením, alebo výmaľbou inou farbou, než je zvyšok izby)
dáš priestor pestrosti a inakosti tým, že zmiešaš napríklad odlišné stoličky k jednému stolu, dva rôzne gauče ku konferenčnému stolíku
sa naučíš odpočívať, neriešiť hlúposti a nebyť stále on-line
využiješ jemných farieb ako sú biela, šedá, krémová, béžová, svetlo hnedá, alebo ďalších skôr tlmených odtieňov
skúsiš sa naučiť upokojiť, relaxovať a nebyť stále v napätí (napríklad ti pomôže vipassána, o ktorú sme na Femine písali tu.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram