Vymazlené prírodné bývanie, ktoré si zamiluješ

Pobyt v prírode je pre našu stresom zaťaženú psychiku to najlepšie. Takže určite ako môžeš, vyrážaš do lesa alebo aspoň do parku, aby si načerpala sily. Ale prírodu si môžeš priniesť aj domov. Vyskúšaj vymazlené prírodné bývanie, určite si ho zamiluješ.

Kvôli štýlovému a pritom prírodnému bývaniu nemusíš hneď rekonštruovať celý príbytok. Postačí niekedy skutočne málo – pár bytových doplnkov z prírodných materiálov. Medzi nepoužívanejšie prírodné materiály patrí bezpochyby prútie, bambus, prírodný ratan, či exotický vodný hyacint.
KEĎ SA POVIE PRÚTIE
Prútie je vďačný a tuzemský materiál, ktorého zdrojom sú výhonky z vŕby, ale vedela si, že pod toto pomenovanie patria aj výhonky brezy a tŕstia? Prútie má mnohostranné využitie a pletú sa z neho nielen korbáče a košíky, ale aj pestrá paleta drobnejších či väčších krásnych úžitkových aj okrasných bytových doplnkov.
BAMBUS NA VZESTUPE
Pod názov bambus patria rôzne trávy rodu lipnicovitých, ktoré sú radené do podčeľade bambusovej. Predstav si, že najväčšie druhy bambusu môžu dorastať do výšky viac ako 40 metrov! A je to variabilný materiál, z ktorého je možné vyrábať nábytok, bytové doplnky, nástroje, odev a bambus je aj nevyhnutnou súčasťou jedálnička v Ázijských krajinách. Aj u nás v marketoch zoženieš nakladané bambusové výhonky, alebo keď si dáš v ázijskom bistre vyprážané rezance, tak bez nich nie je pokrm úplný.

RATAN NIE JE PRÚTIE
Ratan alias rotang je de facto liana rastúca v pralesoch juhu Ázie. Je to popínavá a silná rastlina, ktorej šľahúny môžu merať až 200 metrov. Ľudia ratan často mylne radí medzi prútie. Ratanové výhonky sú moderný materiál, z ktorého si môžeš zaobstarať aj mnoho štýlových kúskov nielen na bývanie. Vedela si, že sa z neho vyrábajú aj dáždniky?
HYACINT JE INVÁZNY KÚSOK
Vodný hyacint je vytrvalá, väčšinou po hladine jazier, rybníkov, aj umelých nádrží voľne plávajúce bylina. Pôvodom z Brazílie sa táto teplo a svetlomilná rastlina rozšírila aj do iných krajín a stala sa tu invazívnym druhom. Tam, kde sa vyskytuje, komplikuje všetku väčšiu aj menšiu dopravu po vode a dusí iné druhy rastlín. Ako materiál sa skúša jeho využitie ako palivo, hnojivá, krmivá alebo na výrobu papiera. A my ho u nás v tuzemsku poznáme predovšetkým v podobe štýlových bytových kúskov.

Exterior and interior design of a luxury home with a swimming pool

ČO SI VYBERIEŠ?
Čo sa ti páči viac? Prútie, bambus, hyacint či ratan? Ono je to je vlastne celkom jedno. Všetky tieto materiály sú prírodné a vo svojej prirodzenosti krásne. Dokážu v príbytku vytvoriť harmonickú, čistú, pohodovú a príjemnú atmosféru. Svojím tvarom a dizajnom či samotným ustavením v interiéri vie jemne alebo originálne aj prekvapivo ozvláštniť priestor.
Pekne súznie s mnohými štýlmi aj materiálmi v interiéri, doladí všetko na novú a zaujímavú notu. Takže sa neboj ich využiť, nech už máš rada akýkoľvek štýl. Najlepšie si však tieto kúsky rozumejú s lagoom, country alebo aj škandinávskym štýlom.

Všetky prútené, ratanové, hyacintové a bambusové vecičky sú príjemné na dotyk, ľahké na manipuláciu a trvanlivé. Vydržia ti roky. Avšak aj o nich sa musíš dobre starať.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram