Chceš vlastnú zeleninu a nemáš záhradu? Osádzaj si balkón

Tiež už ťa nebaví kupovať za nehorázne peniaze nahnitú alebo nedozretú zeleninu, bylinky, čo nič nevydržia a jahody, čo chuťou pripomínajú skôr polystyrén? Chcela by si si pestovať vlastnú, ale nemáš záhradku? Nevadí! Skús to na balkóne. Ukážeme ti, ako na to!

DOMÁCA CHUTNÁ PROSTE LEPŠIE
Balkónových záhradníčok je stále viac a niet divu, veď čerstvo odtrhnutá paradajka alebo mlaďučký hrášok chutí tak skvele lahodne, úplne inak ako nedozreté plody z obchodu. A čo viac, ak sa pridáš k tejto super zábave, získaš oveľa viac ako čerstvú zeleninu. Balkón sa pre teba stane oázou pokoja, namiesto otlčených panelákov naproti sa budeš môcť kochať zeleňou. Tým upokojíš nervy a keď nie, určite ti k tomu dopomôže hrabanie sa v hline. To má totiž takmer zázračne upokojujúci vplyv na našu psychiku. A áno, už sme zase pri jedle – predstav si, že si jednoducho len odskočíš na balkón, aby si si mohla vychutnať chlieb s maslom a čerstvou pažítkou, alebo si urobiť Šalát Caprese z vlastných paradajok a bazalky. A tá chuť!

AKO NA TO?
Pokiaľ si chceš premeniť betónový balkón na zelenú oázu, ver, že nepotrebuješ ani veľa miesta, ani hromadu peňazí. Farmárčiť je možné aj na klasickom panelákovom balkóne. Na pestovanie sú vhodnejšie tie situované na juh a na západ.
Začni tým, že si zaobstaráš potrebné vybavenie. Investuj do plastikových kvetináčov a kvetináčov, alebo väčších drevených ohrádok. Ideálne budú samozavlažovacie, kedy si rastliny samé regulujú potrebu vody. Skvelé sú aj veľké kameninové kvetináče alebo najrôznejšie steny. Pokiaľ nechceš, aby ti rastlinky uhnili, do dna nádob vždy urob malý otvor. Potom už potrebuješ len vhodný záhradnícky substrát, ktorý nemusíš zháňať niekde po poľnohospodároch, stačí vyraziť do obchodu. A potom už sa fantázii medze nekladú.
ČO VŠETKO MÔŽEŠ NA BALKÓNE VYPESTOVAŤ?
Ak si v pestovaní a zahradničení úplný začiatočník, začni pestovaním hrášku a paradajok. Hrášok ti skvele pôjde v podlhovastom kvetináči pri stene, nezabudni, že potrebuje pre svoj rast oporu, paradajky si vystačia s kvetináčom a opornou tyčkou, siahnuť môžeš aj po previsnutej odrode. Na balkóne sa dajú pestovať aj papriky, veľmi obľúbené sú potom chilli papričky, ktoré dodajú gulášu ten správny šmrnc a navyše na balkóne skvele vyzerajú.
Do závesných hrantíkov sa budú skvele hodiť previsnuté jahody a do malých kvetináčikov zasaď bylinky. Vypestovať si tak môžeš vlastnú petržlenovú vňať, pažítku, bazalku, rozmarín, mätu alebo oregano. Nezabúdaj na pravidelnú zálievku a občasné prihnojenie, aby tí rastliny dlho vydržali a ty si sa mohla dlho tešiť z ich plodov.

BIO HNOJENIE
Máš ku všetkému chemickému odpor a radšej by si rastlinky prihnojovala nejako viac bio? Žiadny problém! Kúp si domáci kompostér. Vyriešiš dve veci naraz – získaš hnojivo a ešte budeš ekologicky ukladať bio odpad, ako sú staré kvety, alebo zvyšky jedál. Kompostéry sa predávajú v rôznych veľkostiach, stojí pár stoviek a princíp je veľmi ľahký, horom do kompostéra vhadzuješ odpad a dole odoberáš hnojivo.

Portrait of beautiful woman watering green plants on the balcony, wearing brown cotton dress

KOMUNITNÁ ZÁHRADA TO ISTÍ
Nemáš k dispozícii balkón, alebo napríklad kúsok pôdy niekde vo vnútrobloku, a napriek tomu by si chcela produkovať svoje vlastné výpestky? Poohliadni sa po tzv. komunitných záhradách. To sú miesta vo veľkých mestách, kde si môžeš prenajať kúsok pôdy, alebo napríklad miesto, kam umiestniš niekoľko vriec so zeminou a môžeš pestovať, čo hrdlo ráči. Okrem vlastných výpestkov tu môžeš stretnúť rovnakých nadšencov ako si ty a vymieňať si s nimi svoje skúsenosti či dokonca produkty svojich latifundií! V Prahe nájdeš komunitných záhradníkov napríklad v Prazelenine na ulici Komunardov v Holešoviciach, v Brne nájdeš Záhradu vo vreci, na okraji Turnova zase komunitnú záhradu Zazemia. Ceny prenájmu sa líšia. Môžeš zaobstarať záhon za 200 korún ročne, ale aj vrece za 800 korún ročne. Každopádne za vlastnú zeleninku to stojí, no nie?

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram