Povery všade okolo nás alebo Čo sa smie a nesmie o Štedrom dni

Štedrý deň aj večer je časom kúzelným a tak niet divu, že sa k nemu viaže aj množstvo tradícií, ale aj povier, ktorým ľudia nielenže veria, ale tiež ich radšej dodržiavajú. Predsa len, istota je istota. Máš to tiež tak? A vieš vôbec, čo cez Vianoce smieš a čoho by si sa mala určite vyvarovať?

NEPÍŠ, NEPER, NEPLEŤ
Iste poznáš vianočné tradície, ako je polenie jabĺčok, liatie olova a púšťanie lodičiek… Už tie samé so sebou nesú veľa tajomna, ale vieš, že máš nechať po celý Štedrý deň mobil, ba aj facebook na izbe (hodne ťažká úloha, my vieme) a najmä si odpustiť zamilované textovky a chaty? Mohlo by to vraj zničiť tvoju lásku!
A čo ďalej sa nesmie? V tento veľký deň by si nemala prať. Prečo? Povera doslova hovorí: Kto vypranú bielizeň zavesí, tomu sa potom možno niekto obesí…
Ďalší príkaz znie – nepliesť! Smieš síce pliesť hlavu mužom, zato by si nemala pliesť ihlicami, prinajmenšom do polnoci, vraj by ti myši beztak výtvor zjedli. Máloktoré dievča dnes ale zdieľa obydlia s nenechavými hlodavcami, a ešte menej z nás pletie svetre a ponožky. Ak by si sa do toho predsa len pustila, ten, koho obdaruješ svojimi hand made darčekmi, zle skončí.
CHCEŠ LÁSKU? SKUS KURNÍK
Túžiš po láske? Aj to magické Vianoce vedia. Ako na to? Ku kurióznemu pokusu potrebuješ kurník. Ak naňho zaklopeš a ozve sa kdákaniu sliepky, žiadny použiteľný muž nie je na obzore, zato keď zakokrhá kohút, najskôr už k tebe cvála ten pravý, tvoj „rytier na bielom koni“. Tak už len nájsť ten kurník. Pokiaľ ho nemáš, skús jednoduchší spôsob. Stačí vyjsť z domu na Štedrý večer a tešiť sa, že muž, ktorého prvého stretneš, bude ON. No, je to celkom risk … A ak sa túžiš vydať, musíš obísť devätero stavení (bytov) a všade vyprosiť skrojek vianočky. Neviem ale, ako vysvetlíš, že nemáš taký hlad, ale ide ti výhradne o získanie ženícha. Páni chtiví zoznámenie môžu triasť plotom a ísť po zvuku, ktorý sa prvý ozve, za svoju vyvolenú.
No, dobre, uznávame, že to sú metódy trošku zastarané av dnešnej dobe už nepoužiteľné, takže ti nezostane nič iné, než vyraziť na nejakú tú vianočnú párty, aby si sa zoznámila. Alebo použi kúzelnú moc imelo.

ČO BOBUĽKA, TO POLIBIEK
U starých Germánov bývalo imelo spájané s bohom jari a plodnosti menom Baldr a svojej povesti nezostalo nič dlžné ani u Keltov, ktorí verili, že je to všeliek a zaberie aj na neplodnosť. U kresťanov má trochu rozporuplný výklad, pretože z dreva stromu imelo vraj bola Jozefom zhotovená kolíska pre Ježiška, ale neskôr aj kríž, na ktorom krvácal…
Verilo sa ale tiež, že imelo prináša šťastie a bude ho najmenej toľko, koľko napočítaš bielych guličiek na vetvách. Pri ich počítaní sa riaď pravidlom, čo kus, to sladká pusa. Je doporučené bozkávať sa pod kvetinou imelo zavesenou uprostred miestnosti. Vydrž sa bozkávať až do poslednej bobuľky, je to nutné, aby láska z domu neodišla.
Keby si chcela ešte potvrdenie, že to aj naďalej bude vo vzťahu fungovať, môžeš pre sichr ešte zašepkať do plameňa prvej sviečky na stromčeku svoje vrúcne prianie.
KEĎ CHCEŠ VIAC PEŇAZÍ
Ak túžiš hlavne po majetku, peniazoch a bohatstve, potom by si nemala zabudnúť šupnúť pod tanier štedrovečernej večere rybiu šupinku. Dôležité je tiež porovnať všetky dlhy do Štedrého dňa, pretože inak hrozí podľa povery bieda s núdzou. Rovnako tak by ťa mohla stinúť bieda, keby si nikomu nič nedarovala. Tak ak ešte nemáš pre všetky darčeky, rýchlo na nákupy. Istota je istota.

Happy family celebrating New Years Eve at home with kids, sitting by the Christmas tree, holding sparklers and illuminative numbers 2022 representing the upcoming New Year

PRE ŠŤASTIE
Kto by nechcel mať kúsok toho povestného šťastia. Aj na to vianočné tradície a povery mysleli, takže ak chceš, aby u teba na budúci rok zakotvilo šťastie, potom si pri štedrovečernej večeri uzobni kúsok okoralého chleba. Na Boží hod nezabudni upiecť a zjesť chlieb, rovnako tak vajcia znesené v tento deň majú kúzelnú moc.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram