Riaditeľstvo ciest a diaľnic sa bude z kyberútoku spamätávať mesiace, škody sú veľké, povedal šéf Mátl

Riaditeľstvo ciest a diaľnic SR (ŘSD) sa bude z kybernetického útoku z minulého týždňa spamätávať niekoľko mesiacov, organizáciu spôsobil zásadné škody.

V podcaste ŘSD to povedal generálny riaditeľ organizácie Radek Mátl. Podľa neho išlo o prepracovaný a dlho pripravovaný útok. Okrem webových stránok či asistenčnej linky nefungovali po hackerskom útoku napríklad účtovníctvo, systém verejného obstarávania, spisová služba a ďalšie programy. Stavby ani riadenie prevádzky by podľa Mátla ohrozené byť nemali.

Kybernetickému útoku čelila spoločnosť minulý utorok. Mimo prevádzky boli napríklad webové stránky RSD.cz alebo Dopravniinfo.cz, nefungovala ani asistenčná linka. Systémy pre verejnosť organizácia aspoň čiastočne sprevádzkovala počas minulého týždňa, stránka Dopravniinfo.cz, kde sú informácie o aktuálnej dopravnej situácii v SR, je nedostupná aj dnes.

Piesočné červy z Ruska zaútočili na ukrajinskú energetiku

Okrem toho podľa Mátla útok vyradil napríklad aj systémy pre verejné zákazky, účtovníctvo, spisovú službu, dátové schránky alebo ďalšie vnútorné programy organizácie.

„Bol to veľmi prepracovaný a dlho pripravovaný útok profesionálov,“ povedal Mátl. Podľa neho išlo o útok na organizáciu ako celok a nemieril len na konkrétne stránky. Útok podľa neho spôsobil obrovské a zásadné škody, pričom obnovenie a opätovné dohľadanie všetkých dát môže aj napriek použitiu záloh trvať aj niekoľko mesiacov.

Ohrozené by nemali byť príprava a realizácia stavieb, ŘSD podľa Mátla muselo kvôli útoku v prvý deň zrušiť len niekoľko zákaziek malého rozsahu, čo by nemalo mať na pokračovať stavieb vplyv. Komplikácie sa podľa generálneho riaditeľa nedotkli ani riadenia prevádzky, napríklad mýtny systém alebo riadenie dopravy v tuneloch bolo bezpečne izolované.

winding mountain road (drone view)

Útok výrazne skomplikoval vnútorné fungovanie ŘSD aj napriek skorším krokom, ktoré podľa Mátla pracovníci organizácie v oblasti kybernetickej bezpečnosti v minulých mesiacoch vykonali. Zvlášť po začiatku ruskej agresie na Ukrajine podľa neho ŘSD vyvinulo pri ochrane veľké úsilie, išlo však o veľmi dôkladný útok, zopakoval.

Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) v piatok oznámil, že počítačový systém ŘSD napadol ransomware, ako sa označuje vydieračský program, ktorý zašifruje dáta a za ich odblokovanie požaduje výkupné. NÚKIB uviedol, že pozná útočníka, z taktických dôvodov ho ale teraz nezverejní.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram