Putinov globálny hladomor? Kvôli ruskému prezidentovi hladujú milióny ľudí po celom svete

Putinov globálny hladomor? Kvôli ruskému prezidentovi hladujú milióny ľudí po celom svete
Rusko údajne blokuje v ukrajinských prístavoch 22 miliónov ton obilia. O hrozbe nedostatku potravín v chudobných krajinách kvôli ochromenému vývozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny hovorila aj OSN
Ruský prezident Vladimír Putin je kvôli svojej invázii na Ukrajinu zodpovedný za narastajúci hlad ľudí po celom svete, píše denník The Washington Post (WP).

Ruská blokáda juhukrajinského prístavu Odesa a ďalších kľúčových námorných ciest v Čiernom mori totiž bráni napadnutej krajine vyvážať obilie, čím sú ohrozené zásoby potravín do krajín Blízkeho východu, Afriky a čiastočne aj Ázie.

„Putinova vojna sa blíži tomu, aby sa z nej stal Putinov globálny hladomor,“ píše WP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v závere minulého týždňa uviedol, že Rusko blokuje v ukrajinských prístavoch 22 miliónov ton obilia. O hrozbe nedostatku potravín v chudobných krajinách kvôli ochromenému vývozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny hovorila aj OSN.

Poľsko vypovedalo zmluvu, ktorú malo s Ruskom o výstavbe plynovodov

Vplyvy ruskej vojny i blokády možno podľa WP vidieť na príklade Srí Lanky, ktorá zápasí s významnou hospodárskou krízou a kde chýbajú okrem iného potraviny a palivo. Práve ceny potravín sa na ostrovnej krajine prudko zdvihli po 24. februári, teda po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Na externých dodávkach jedla sú podľa denníka do vysokej miery závislé okrem Srí Lanky aj Burkina Faso, Jemen, Sudán, Libanon, Tanzánia, Uganda, Egypt, Tunisko alebo Kamerun. Šéf Svetového potravinového programu (WFP) David Beasley minulý týždeň Putina vyzval, aby export obilia umožnil. WFP dodáva potraviny 125 miliónom ľudí, polovicu všetkého obilia nakupuje ale práve od Ukrajiny.

Poor Indian children keeping their hands up and asking for support.

Rusko sa navyše zabavené ukrajinské obilie snaží samo predať a vydávať ich za svoje, napísal predtým server CNN, podľa ktorého si ale ruské lode ťažko hľadajú kupcov. Veľký nárast exportu obilia zo Sevastopolu na Ruskom anektovanom Kryme zaznamenal projekt SeaKrime ukrajinskej webovej stránky Myrotvorec – za marec i apríl sa jednalo o zhruba 100 000 ton. Krymský polostrov však obilia produkuje len málo, na rozdiel od okupovaných ukrajinských oblastí, ktoré k nemu priliehajú, píše CNN.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes uviedol, že zdrojom problémov, ktoré vedú k hrozbe svetového hladomoru, nie je Rusko. Na vine sú podľa neho protiruské sankcie a tí, ktorí ich voči Moskve kvôli jej invázii na Ukrajinu zaviedli.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram