USA sú ochotné vojensky sa podieľať na obrane Taiwane, oznámil Biden

USA sú ochotné vojensky sa podieľať na obrane Taiwane, oznámil Biden
O Taiwane hovoril americký prezident Biden na svojej tlačovej konferencii v Tokiu, kde rokoval s japonským premiérom
Spojené štáty by boli ochotné vojensky zasiahnuť v prípade útoku na ostrov Taiwan, ktorý si Čína nárokuje ako súčasť svojho územia.

Peking podľa očakávania Bidenovho slova ostro kritizoval a zdôraznil, aby prezident „nepodceňoval jeho odhodlanie“.

Nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu uviedol, že Bidenov výrok neznamená zmenu americkej politiky voči Taiwanu.

Washington rešpektuje politiku jednej Číny a udržuje oficiálne diplomatické vzťahy iba s Pekingom, zatiaľ čo oficiálne vzťahy s Taipei prerušil v roku 1979. S Taiwanom majú ale Spojené štáty čulé neoficiálne styky a naďalej mu dodávajú zbrane. Uvádzajú, že tak robia preto, aby mu pomohli udržať obranyschopnosť.

Čína demokratickému Taiwanu hrozí vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti.

(09:01, pôvodná správa) Spojené štáty by boli ochotné vojensky zasiahnuť v prípade útoku na ostrov Taiwan, ktorý si Čína nárokuje ako súčasť svojho územia. Na tlačovej konferencii v Tokiu to uviedol americký prezident Joe Biden. Podľa zahraničných spravodajských agentúr dodal, že Čína sa zahráva s ohňom. Agentúra AP hovorí o jednom z najsilnejších vyjadrení na podporu Taiwanu z posledných desaťročí.

Súperenie Spojených štátov a Číny nesmie prerásť do konfliktu, povedal Biden Si Ťin-pchingovi

Biden ho urobil pri spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní s japonským premiérom Fumiom Kišidom, kde sa pýtali, či by USA prišli Taiwane vojensky na pomoc, keby ostrov čelil čínskej invázii. Americký prezident odpovedal kladne a následne dodal: „To je záväzok, ktorý sme urobili.“

Russian military equipment

Podľa Bieleho domu sa Biden s Kišidou zhodli na spolupráci v súvislosti s „čím ďalej viac nátlakovým správaním Číny“. Šéf Bieleho domu zároveň pri svojej prvej návšteve Ázie uisťoval japonského premiéra, že Spojené štáty sú odhodlané podporiť obranu Japonska. Kišidu pritom označil za dobrého priateľa.

„Americko-japonské spojenectvo je už dlho základným kameňom mieru a prosperity v Indo-Pacifiku a Spojené štáty zostávajú plne odhodlané podporiť obranu Japonska,“ povedal Biden na začiatku rokovaní s Kišidou.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram